تلفن تماس : 49117000 | 49117117-21-98+ ایمیل : info@zharfpardaz.com

کاربرد‌ ویپ ( VoIP )

ازکاربرد ویپ می توان به : انتقال خوط تلفن، اتصال دفاتر به سیستم تلفنی یکدیگر، ایجاد مرکز نوین پشتیبانی مشترکین و … اشاره کرد. فناوری VoIP در این موارد باعث کاهش هزینه، افزایش امکانات و بهبود قابلیت اطیمنان می شود.

در ادامه برخی از کاربردهای ویپ را بررسی می کنیم.

کاربرد ویپ در انتقال خطوط تلفن:

یکی از مهمترین کاربردهای فناوری ویپ انتقال خطوط تلفن بر روی اینترنت است.

در این کاربرد تماس های تلفنی با استفاده از گیت وی های ویپ از یک سو به صورت بسته های دیتا در می آیند و در سوی دیگر دوباره بر روی خطوط تلفنی قرار می گیرند. با توجه به ارزان بودن و فراگیر بودن دسترسی به اینترنت، انتقال خطوط تلفن به سهولت انجام می گیرد و در هزینه ها به شدت صرفه جویی می شود. ارسال تماس ها بر روی اینترنت در مبدا را اصطلاحاً اوریجینشن (Origination) می گویند. در مقصد (که ممکن است آنسوی دنیا باشد) تماس ها با عمل ترمینشن (Termination) دوباره به صورت مکالمات تلفنی در می آید. با توجه به صرفه جویی در هزینه ها، این کاربرد VoIP به شدت فراگیر شده است.

مراکز تماس نوین با ویپ

فناوری ویپ برای ایجاد مراکز تماس نوین برای پشتیبانی بهینه کاربران و یک سیستم بازاریابی قوی استفاده می شود. در این نوع کاربرد هدف کمتر کردن هزینه ها نیست. بلکه هدف اصلی استفاده از قابلیت های فراوان فناوری VoIP است.

مراکز تماس نوین قابلیت های بسیاری در اختیار کاربران می گذارد.

به عنوان مثال:

کاربران می توانند همزمان از روش های:

  • چت
  • ایمیل
  • تماس تلفنی
  • و پیام کوتاه

برای ارتباط با یک سازمان و یا شرکت استفاده کنند.

در این کاربرد ویپ ، مدیران به سادگی می توانند فعالیت کارمندان در پاسخگویی به مشتریان را نظاره کنند. ترکیب فناوری ویپ با نرم افزارهای کامپیوتری باعث می شود بهره ور ی کارمندان افزایش یافته و زمینه جلب رضایت مشتریان فراهم شود.

استفاده از VoIP برای اتصال دفاتر ادارات :

در سیستم تلفنی سنتی هر دفتر یک شرکت یا سازمان دارای یک سیستم تلفنی جداست.

کارمندان هر دفتر برای تماس به یکدیگر باید از خطوط تلفن و زیرساخت مخابرات استفاده کنند.

این موضوع هزینه ارتباطات را بالا می برد. علاوه بر آن کارمندان مجبورند برای یک تماس ساده شماره های متعددی بگیریند. اما در این کاربردVoIP ، تمامی دفاتر از یک سیستم تلفنی استفاده می کنند و کارمندان هر دفتر برای تماس با یکدیگر فقط شماره داخلی می گیرند.

سیستم ویپ برای جایگزینی سانترال های سنتی:

با استفاده از سیستم VoIP میتوان به کلی سانترال های قدیمی را کنار گذاشت. در این صورت تمامی کاربران دارای تلفن های VoIP می شوند و ازتلفن های سنتی استفاده نمی کنند. هرچند در این روش تجهیزات قدیمی (سانترال ها و تلفن های آنالوگ) از رده خارج می شوند، اما سیستم ویپ جدید امکانات بسیار بیشتری در اختیار کاربران می گذارد.

کاربرد VoIP در گسترش مراکز تلفن:

در این کاربرد ویپ تعدادی از کاربران از سانترال های قدیمی استفاده می کنند و تعدادی از تلفن های VoIPبهره می گیرند. در این حالت امکانات کاربران آنالوگ محدودتر خواهد بود اما از تجهیزات به نحو بهینه استفاده می شود و دور ریخته نمی شوند. در این کاربرد سرورهای VoIP در کنار سانترال ها قرار می گیرند و به کاربران دارای تلفن ویپ سرویس می دهند. سانترال قدیمی نیز با گیت وی به سرور ویپ متصل می شود. هم سرور ویپ و هم سانترال در این حالت می توانند به عنوان مرکز تلفن اصلی استفاده شوند.

کاربرد VoIP برای اپراتورهای تلفن های ثابت:

اپراتورهای تلفن ثابت مانند شرکت مخابرات ایران می توانند از فناوری ویپ بهره بگیرند و به کاربران سرویس های VoIP بدهند. در این صورت کاربر دیگر نیازی به خرید خط تلفن از شرکت مخابرات ندارد. بلکه از اتصال دسترسی به اینترنت خود ( ADSL و یا بیسیم ) هم برای مکالمات استفاده می کند و هم به برای اینترنت. به این نوع کاربرد فناوری ویپ اصطلاحاً شبکه نسل آتی (NGN ) می گویند. البته ساختار شبکه NGN تفاوت هایی با سیستم ویپ درون سازمانی دارد، اما هر دو از کاربردهای VoIP محسوب می شوند.

کاربرد ویپ برای اپراتورهای تلفن همراه :

اپراتورهای موبایل می توانند از فناوری VoIP بهره زیادی بگیرند.

بهترین مزیت VoIP برای اپراتورهای موبایل امکان ترکیب شبکه موبایل و تلفن ثابت (Fixed and Mobile Convergence – FMC) است که به این اپراتورها اجازه می دهد سرویس های یکسانی به کاربران موبایل و کاربران تلفن ثابت ارائه کنند.

به عنوان مثال :

کاربر می تواند با تلفن ثابت اس ام اس ارسال کند

و یا از موبایل خود برای دسترسی به صندوق پستی تلفن ثابت استفاده کنند.

اشتراک گزاری

FacebookTwitterTelegram

خوب بود

پاسخ دهید

+ 61 = 64

بروبالا