تلفن تماس : 49117000 | 49117117-21-98+ ایمیل : info@zharfpardaz.com

رد

امنیت در ویپ

تلفن تحت شبکه ( VoIP )

امنیت در ویپ

با توجه به این که فن آوری VoIP در ارتباط با اتصال اینترنت است و از آن استفاده می نماید ، مشکلات و مسائل امنیتی در ارتباط با کامپیوتر متصل شده به اینترنت می تواند سرویس فوق را نیز تحت تاثیر قرار دهد. فن آوری VoIP هنوز جوان است و بحث های مختلفی همچون امنیت در ویپ در خصوص ظرفیت ریسک پذیری آن وجود دارد .

روش های به خطر انداختن امنیت در ویپ :

مهاجمان ممکن است قادر به انجام فعالیت هائی نظیر قطع مکالمه تلفنی ، استراق سمع ، برنامه ریزی و هدایت حملات مبتنی بر مهندسی اجتماعی با بررسی Caller ID و در نهایت از کار انداختن سرویس فوق باشند . فعالیت هائی که مستلزم استفاده از حجم بالائی از منابع شبکه است ، نظیر دریافت فایل های حجیم ، بازی های online ، استفاده از محتویات چندرسانه ای ( صوت و تصویر ) ، می تواند سرویس VoIP را تحت تاثیر قرار دهد.

در زمان استفاده از فن آوری VoIP ممکن است با مسائل دیگری که در ارتباط با روتینگ تلفن بر روی اتصال broadband اینترنت است نیز برخورد نمائیم . برخلاف خطوط تلفن سنتی ، که امکان استفاده از آنان حتی در صورت قطع برق وجود دارد ، سرویس VoIP در چنین مواردی غیرقابل استفاده می گردد و ممکن است مسائل خاصی را برای سیستم های امنیتی منازل و یا دستیابی به شماره تلفن های اضطراری به دنبال داشته باشد .

پیاده سازی سیستم VoIP امکان باز شدن بیهوده پورت های UDP/TCP بدون نظارت لازم را فراهم می کند.

این امر و دیگر سرویس های پیش فرض فعال، بستری برای حمله های DoS و یا DDoS را مهیا کرده است.

به منظور مقابله با این حمالت کارشناسان امنیتی باید از امنیت و بسته بودن پورت ها و سرویس های بیهوده اطمینان حاصل کرده و از امنیت شبکه در برابر حمالت و دسترسی های غیر مجاز در آینده مطمئن باشند.

مسائل امنیتی چندان ارتباطی به سیستم تلفنی ندارند.

بخش های مهم در زمینه امنیت ویپ :

اگر شبکه موجود دارای حفره های امنیتی باشد بعد از نصب سیستم VoIP به راحتی می تواند مورد سوء استفاده قرار بگیرد. بسیاری از کارشناسان پیش از پیاده سازی VoIP، ارزیابی امنیت ویپ مستقل را توصیه می کنند. موارد مورد نگرانی شامل :

  • امنیت Gateway ها
  • تنظیمات Firewall
  • عملیات Patching
  • بررسی متداول syslog
  • امنیت شبکه بی سیم می باشد.
 

نحوه برقراری ارتباط با سیستم های VoIP به یکی از سه روش زیر می توان ارتباط تلفنی برقرار کرد:

1. (ATA (gateway: 

 ساده ترین روش برقراری ارتباط VoIP با استفاده از (ATA (Analog Telephone Adaptor ها که gateway هم نامیده می شوند، می باشد. این ابزارها این امکان را به شما می دهند که از تلفن های آنالوگ استاندارد فعلی تان استفاده کنید(اگر هنوز از تلفن های آنالوگ استفاده می کنید). به آسانی می توانید handset استانداردتان را به ATA متصل کنید، سپس ATA را به کامپیوتر یا ارتباط اینترنت تان وصل کنید.

با این کار قادر به برقراری ارتباط VoIP خواهید بود. ATA سیگنال آنالوگ را از تلفن استاندارد شما می گیرد و آن را به سیگنال دیجیتال آماده برای انتقال در بستر اینترنت تبدیل می کند. همواره برخی ATAها یک نرم افزار هست که روی کامپیوتر load می شود و شما را قادر می سازد که آن را برای VoIP با دقت پیکربندی کنید.

2. IP Phones:  

این handsetها کاملاً شبیه handset های استاندارد معمولی است. دارای یک کانکتور RJ 45 Ethernet به جای کانکتورهای استاندارد RJ 11 هستند. این تلفن ها تمام نرم افزارها و سخت افزارهای لازم برای برقراری ارتباطات VoIP را به صورت built-in دارند. مستقیمأ به روتر شما وصل می شوند و یک ورودی سریع و مقرون به صرفه به دنیای VoIP فراهم می کنند.

3. کامپیوتر به کامپیوتر:  

این روش آسان ترین روش استفاده از تکنولوژی VoIP است.

شرکت های زیادی هستند که نرم افزارهای مقرون به صرفه ای ارائه می دهند که می توانید برای این نوع VoIP از آن ها استفاده کنید.

معمولاً تنها مبلغی که باید پرداخت کنید فقط هزینه ماهانه ISP است.

تمام آن چه که نیاز دارید:

  • یک میکروفون
  • بلندگو
  • یک کارت صدای مناسب
  • و یک ارتباط اینترنت با سرعت مناسب است.

شرکت های تلفنی بزرگ امروزه با استفاده از VoIP هزاران تماس تلفنی راه دور را از طریق یک Circuit Switch به درون یک IP gateway مسیردهی می کنند. این داده ها در طرف دیگر توسط یک gateway دریافت شده و سپس با یک Circuit switch محلی دیگر مسیردهی می شود.

هر روزه شرکت های بیش تری سیستم های تلفنی VoIP را نصب می کنند و تکنولوژی VoIP در حال رشد است.

اشتراک گزاری

FacebookTwitterTelegram

خوب بود

پاسخ دهید

93 − 84 =

برچسب ها:

بروبالا