سیستم ضبط صدا

عمدتا به صورت غیرمعمول؛تعدادی از متقاضیان نصب دوربین مدار بسته در محیط های مورد نظرشان، متقاضی ضبط و کنترل صدای محیط کارشان علاوه بر ضبط تصاویر دوربین های مدار بسته نصب شده در محل فوق می باشند.

به همین منظور: می بایست یک دستگاه میکروفن صدا به منظور سیستم ضبط صدا به صورت جداگانه در فضای محیطی مورد نظر، نصب و تعبیه گردد.

دستگاه های میکروفن زیادی در اندازه و شکل های مختلف در بازار موجود می باشند که بنا به محیط و فضای موجود در پروژه می توان بهترین نوع متناسب با آن محیط را انتخاب نمود.

این دستگاه ها عمدتا در محیط هایی که دارای ازدحام و سروصدای زیادی هستند کاربرد مناسبی نداشته بیشتر در اتاق ها و سالن هایی که صداهای فضای بیرونی در آن شنیده نمی شوند، عملکرد بهتری دارند زیرا هنگامی که صدایی تولید می شود و یا در محیط چند صدا به صورت همزمان وجود دارند مغز انسان به صورت هوشمندانه به تفکیک و شنیدن صدایی که علاقه به شنیدن آن دارد می پردازد و اصوات دیگر کمتر به گوش می رسند

اما دستگاه های شنود یا میکروفن فاقد این هوشمندی بوده و تمام صدای محیطی که میکروفن در آن نصب شده را با هم پخش می نمایند.

لذا :

کار تفکیک صدا در محیط های پر سر و صدا عملا کار دشواری خواهد بود.

دستگاه میکروفن از چند قسمت تشکیل گردیده :

 قسمت برد صدا در اصل همان کار پردازش اصوات را بر عهده داشته 

فیش AV نیز برای اتصال به کابلی که به دستگاه DVR برای انجام پردازش و ضبط صدا بر روی هارد دیسک وجود دارد

یک فیش یا کانکتور برق نیز بر روی سیم دستگاه شنود یا برد آن وجود داشته که برای اتصال به منبع تغذیه ۱۲ ولت در نظر گرفته شده است ؛

در واقع برای نصب دستگاه میکروفن فقط کافیست:

برق منبع ۱۲ ولت را به مکان نصب میکروفن سیم کشی و از میکروفن به ورودی صدای دستگاه DVR کابل کشی کواکسیال نمائید.

 

توجه داشته باشید که دستگاه های ضبط DVR به اندازه تعداد میکروفن مورد نظر شما دارای خروجی صدا باشد.

اکثر دستگاه های ضبط DVR دارای محدودیت تعداد ورودی صدا می باشند

پس در صورت نیاز به نصب بیش از یک میکروفن در محیط نصب می بایست دستگاه DVR که خریداری می نمائید دارای قابلیت چند پورتی صدا بر روی دستگاه باشد.

اغلب مشکل عمده ای که در هنگام نصب و شنیدن صدا به وجود می آید داشتن نویز به همراه صدای ضبط شده می باشد که با استفاده از کابل کواکسیال RG59 یا RG58 که دارای شیلد استانداردی باشند، این مشکل برطرف خواهد شد. در هنگام کابل کشی کواکسیال RG59 یکی از موارد مهمی که باید رعایت گردد مسیر کابل کشی است بهتر است در هنگام کابل کشی از مسیرهایی که در آن کابل برق وجود دارد استفاده نگردد. اگر میکروفن نصب شده نزدیک به تلویزیون و یا پخش کننده صداهای میکروفن قرار داشته باشد، ممکن است در هنگام شنیدن صدای میکروفن به صورت زنده، با صداهای ناهنجار و گوش خراشی مواجه گردید، برای رفع این مشکل می بایست صدای تلویزیون خود را کمتر کرده و بهتر است که به صدای ضبط شده گوش دهید.