تلفن تماس : 49117000 | 49117117-21-98+ ایمیل : info@zharfpardaz.com

اطفا حریق

تیم تخصصی ژرف پرداز ایرانیان

اطفا حریق

آتش‌نشانی مجموعه اقداماتی است که برای مقابله با آتش بوسیله خاموش کردن، کنترل و یا هدایت آتش‌های ناخواسته انجام می‌گیرد. اهداف آتش‌نشانی حفاظت از سلامت افراد، جلوگیری از آسیب به اموال و حفاظت ازتجهیزات است.

 

انواع آتش نشانی

اطفا حریق بصورت کلی به دو نوع عاملActive) ) و غیرعامل (Passive) تقسیم می‌شود. استفاده از مواد نسوز یا کند سوز در تجهیزات، استفاده از دیوارهای جداکننده در ساختمان‌ها و یا بکاربردن مواد دیرذوب در بدنه مخازن از روش‌های غیرعامل اطفا حریق است.

سیستم‌ های آتش نشانی

مهار حریق به صورت خودکار و غیر خودکار انجام می گیرد.

نمونه ای از کپسول آتشنشانی دستی
کپسول‌های خاموش کننده استفاده شده در یک سیستم اطفا حریق خودکار
کپسول‌های خاموش کننده استفاده شده در یک سیستم اطفا حریق خودکار

روش های آتشنشانی

روش‌های اطفا حریق بستگی به نوع آتش دارد. برای مقابله با آتش باید یکی یا بیشتر از عوامل اصلی مثلث آتش یعنی هوا، ماده سوختنی و یا حرارت را کنترل کرد. همچنین می‌توان آتش‌نشانی و یا اطفا حریق را به دو گروه دستی و اتوماتیک تقسیم کرد؛ که در نوع اول یعنی دستی ،به صورت دستی و توسط افراد و یا آتش نشانان صورت می‌ پذیرد و در نوع دوم یعنی اطفا حریق اتوماتیک، این عملیات به صورت خودکار و بدون حضور عوامل انسانی صورت می‌پذیرد.

سیستم اطفا حریق CO2 ( دی اکسید کربن) به ویژه برای محیط های خطری که برق، متوسط غیر هدایت الکتریکی ضروری و یا مطلوب باشد، مفید است؛ دی اکسید کربن به فراوانی یافت می شود، گازی غیر خورنده بوده و از حریق پشتیبانی نمی کند (مخالف حریق) و یا با اکثر مواد واکنش نشان نمی دهد.

کپسول اطفا حریق CO2
کپسول اطفا حریق CO2

این سیستم طوری طراحی می شود که پس از تخلیه، غلظت دی اکسید کربن در محیط خطر را بالا ببرد. این سیستم اکسیژن آزاد موجود در محل که از حریق پشتیبانی می کند را حذف کرده و بدین ترتیب حریق را خاموش می کند. سیستم اطفای حریق دی اکسید کربن یک سیستم بسیار موثر می باشد که می تواند برای بسیاری از انواع آتش مورد استفاده قرار گیرد. همچنین برای حریق های سطحی نظیر مایعات قابل اشتعال و بیشتر مواد قابل احتراق جامد موثر می باشد.

محیط های زیر به صورت نوعی جزو مناطقی هستند که در آنها از این سیستم )  CO2 دی اکسید کربن ) استفاده می شود:

  • چاپ پرس (Printing Presses)
  • اتاق سرور
  • خزانه
  • مخازن غوطه وری (Dip Tanks)
  • اتاق ساخت اسپری (Spray Booths)
  • اتاق موتور (Engine Rooms)
  • تجهیزات فرایندی (Process Equipment)
  • گاز قابل اشتعال و یا مناطق ذخیره سازی مایعات

اشتراک گزاری

FacebookTwitterTelegram

خوب بود

پاسخ دهید

71 + = 77

برچسب ها:

بروبالا