مجازی سازی

مجازی سازی تکنولوژی نرم افزاری می باشد که موجبات دگرگونی در چشم انداز فناوری اطلاعات و همچنین تغییرات اساسی در زیرساخت IT سازمان را فراهم می کند. این تکنولوژی پیوند دهنده میان سخت افزار و سیستم عامل است و به شما اجازه ی اجرای چند نرم افزار کاربردی و سیستم عامل را بر روی یک کامپیوتر می دهد. مجازی سازی به افزایش بهره وری سخت افزار، کاهش هزینه، کاهش مصرف انرژی و سازماندهی هزینه ­ها کمک می کند که باعث حفظ سرمایه ی سازمان می شود.

انواع مجازی سازی عبارتند از:

يکی از بزرگترين مشکلاتی که مديران فناوری اطلاعات با آن روبرو هستند، تعداد بيش از اندازۀ سخت‌افزارهای سرويس دهنده تک‌ کاره ( Single- purpose Server ) است. در ظاهر افزایش تعداد سرورها مشکل چندان بزرگی به حساب نمی آيد به مرور زمان مشخص می‌شود که هزينه های سنگين پنهانی برای افزايش بی رويه سرورها بايد پـرداخت گردد. هزينه های سخت افزاری، برق مصرفی سرورها ، تجهيزات خنک کنندۀ مرکز داده، مکانی که سرورها بايد در آن نگهداری شوند و از همه مهمتر کارشناسان خبره‌ای که وظـيفه مديـريت سيستم‌ها را چه از لـحاظ سخت افزاری و چه از لـحاظ نرم‌افزاری، بر عهده دارند، مديران را مجاب می کند که تلفيق سرويس‌دهنده‌ها ( Server Consolidation ) را به عنوان يک اصل بپذيرند.

پیاده سازی سرور های مجازی و ایجاد مراکز داده ( Data Center ) مجازی با استفاده از تکنولوژی VMware vSphere کاملترین راه حل برای نیل به این هدف می باشد که از مزایای آن می توان به :

مجازی سازی برنامه های کاربردی یک زیرساخت پویا ایجاد می کند که به برنامه های کاربردی اجازه می دهد بصورت درون شبکه، خارج از شبکه، محلی و متمرکز مورد استفاده قرار بگیرند. این تکنولوژی نرم افزار بوسیله کپسوله کردن برنامه ها از لایه های زیرین سیستم عامل باعث بهبود قابلیت حمل، قابلیت اداره و سازگاری آنها میشود.
مجازی سازی برنامه های کاربردی بطور کلی دارای مزایای زیر است :

با استفاده از تکنولوژی Desktop Virtualization در محیط مجازی دیتا سنتر به ازای هر كاربر، یک کامپیوتر به نام Virtual machine ایجاد می گردد. در حالی که اين كامپيوتر به صورت فيزيكي در يك دیتا سنتر قرار دارد كاربران می توانند كامپيوتر شخصي خود را دیده و Desktop خود را تغيير دهند و همان طور كه به كامپيوتر شخصي خودشان برنامه اضافه مي كنند، اين كار را با Desktop خود نیز انجام دهند.
هر کاربر جهت اتصال به کامپیوتر مجازی خود میتواند از ابزارهایی نظیر Thin Client ، PDA ، Laptop و یا کامپیوتر شخصی خود استفاده نماید.
مزایا:

شرکت ژرف پرداز ایرانیان مفتخر است که در تمام مراحل از مشاوره ، طراحی و اجرا تا اتمام کار و بهره برداری و پشتیبانی در کنار شما می ماند.